ILE KOSZTUJE TRENING PERSONALNY? TRENING PERSONALNY-CENA

przez Maciej Sobański:Strona główna/Blog/Ile kosztuje trener personalny

20, a nawet 30 tysięcy złotych miesięcznie. Brzmi dobrze? Tyle potrafią zarobić najlepsi trenerzy personalni w Polsce. Branża fitness rozwija się w ekspresowym tempie. Jako członek tej wspaniałej społeczności mogę się tylko cieszyć. Bardzo się cieszę z każdy kolejnym zapytaniem na moim Facebooku, Instagramie czy poprzez skrzynkę mailową dotyczącym współpracy ze mną. Jednak dość o mnie. Przejdźmy zatem do najczęściej zadawanych pytań na Google- ” ile kosztuje trener personalny”, a wraz drugie nie mniej ciekawe” ile zarabia trener personalny”.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jak wygląda praca trenera personalnego
 • Ile zarabia trener personalny
 • Koszty działalności trenera
 • Kto może zostać trenerem

Jak wygląda praca trenera personalnego?

W mojej ocenie zawód trenera personalnego to osoba, która potrafi przeprowadzić swojego klienta z punktu A do punktu B. Co to oznacza w praktyce? Załóżmy sytuację, w której pani Gosia chcę schudnąć 10 kg. Gosia jest bardzo niecierpliwa i 10 kg chcę zrzucić w miesiąc, a najlepiej to na już, na wczoraj. W tym przypadku zadaniem trenera jest wskazanie realnej drogi przejścia z rozmiaru M na S w czasie nieszkodzącym dla np. hormonów pani Gosi. Według mojej opinii realna utrata tkanki tłuszczowej ( szczególnie na początku przygody z siłownią) powinna oscylować w granicach 0,5 do 1 kg masy ciała tygodniowo, czyli miesięcznie – od 2 do 4 kg. Jeśli chcesz schudnąć 10 kilogramów, to prawidłowo ułożona dieta powinna trwać od 3 do nawet 5,6 miesięcy. (Więcej o tym w moim autorskim programie Moja Wymarzona Sylwetka). Bardzo dobry trener, który będzie posiadał w swoim CV zadowolonych klientów, którzy go polecają powinien znać podstawy z zakresu anatomii, fizjologii, fizjoterapii dietetyki czy suplementacji. Trener personalny to również ” dobry kolega ” czy ” psiapsia” , która odpowiednio wysłucha swojego klienta. Na treningach często słyszy się o problemach z dnia codziennego. Tematy tabu typu ” zupa była za słona” to częsty case na salach treningowych 🙂

Ile zarabia trener personalny?

Poziom wynagrodzenia zależy od wiedzy nabytej przez trenera. Ważna jest jednak forma współpracy z siłownią oraz od rozpoznawalność trenera. Najmniej korzystnie wypadają trenerzy, którzy współpracują z siłownią na zasadzie prowizji. Oprócz prowadzenia treningów na własny rachunek, taki trener jest również do dyspozycji osób ćwiczących. Jego wiedza ma być wsparciem dla osób, które na siłownię przychodzą po raz pierwszy i nie za bardzo radzą sobie z obsługą sprzętu czy technika wykonywania ćwiczeń. Oprócz tego dba o porządek na sali- układa hantle, worki bułgarskie czy sztangi na miejsce. Za 60-minutowy trening, trener może liczyć na wynagrodzenie od 20 do 80% ceny treningu. Ile treningów w miesiącu jest w stanie wykonać trener? Wszystko zależy ile godzin zmianowych ma w kalendarzu. Siłownię zatrudniając trenera chcą liczyć na jego dyspozycyjność od 40 do nawet 100 kilku godzin miesięcznie. Ten model działania pozwala zarobić od 2 tys. złotych w mniejszych miejscowościach po 3.5 tys.złotych netto w większych miastach.

Innym sposobem jest możliwość rozliczania się z siłownią za pomocą ryczałtu. Co to oznacza? Trener zobowiązuję się do comiesięcznej opłaty w wysokości ( od 700 zł do nawet 2 000 zł brutto w dużych miastach) za możliwość korzystania z siłowni. W tym modelu współpracy siłownia nie ingeruje w działalność trenera. Trener pozyskuję klientów za pomocą własnego “know-how”. Przydatne będą umiejętności takie jak sprzedaż, kreowanie pozytywnego wizerunku wokół siebie, kreatywność czy spontaniczność. W tym modelu nie ma żadnych ograniczeń. Trener może wykonywać nawet od 120 do 150 treningów personalnych. Średnia stawka za trening w dużym mieście typu Warszawa wynosi 150 zł brutto. Przy takiej liczbie treningów trener może zarobić od 10 do 17 tysięcy złotych brutto miesięcznie.

Według mojej opinii jeśli trener nie chcę spędzać całych dni na siłowni ( w dłuższej perspektywie prowadzi to do wypalenia zawodowego) powinien poszukać sposobów na zarabianie online. Dlaczego online? W przypadku stacjonarnych treningów personalnych trener musi dojechać na trening, wykonać trening z klientem, wrócić z siłowni. Ogromnym atutem prowadzenia klientów przez internet jest oszczędność czasu. W przypadku prowadzenia online otwieram komputer i odpisuje na raport podopiecznego. Tak, tylko tyle 🙂 Rekomenduję, aby w tygodniu prowadzić treningi personalne ( w końcu to kochamy, prawda trenerzy :)) , a w soboty odpisywać na maile- na pytania, czy uwagi podopiecznych. Średnia stawka na rynku za prowadzenie online to koszt około 200 zł, oczywiście są trenerzy, którzy biorą nawet i 500 zł. Jednak w tym przypadku są to trenerzy czy dietetycy bardzo rozpoznawalni w branży. Uważam, że aby zachować jakość swojej pracy nie należy przekraczać liczby 50 klientów we współpracy online. Idąc dalej trener, który staję się coraz bardziej popularny może nawiązać współpracę z firmami nie tylko należące do sektora fitness. Coraz częściej obserwuję się gwiazdy , które reklamują kosmetyki, zegarki czy nawet pasty do zębów. Zwykle tego typu model działa na zasadzie afiliacji lub stałego wynagrodzenia. Co znaczy afiliacja? Ja rekomenduje dany produkt i na zasadzie kodu zniżkowego np. maciej10 możesz zakupić -20% taniej rzecz X. Firmy z miesiąca na miesiąc sprawdzają ile zamówień zostało zrealizowanych pod danym kodem i wtedy rozliczają się za efekt z danym influencerem .

Koszty działalności trenera

Koszty związane z działalnością trenera personalnego w dużym stopniu zależą od samego trenera. Dla trenera prowadzącego działalność gospodarczą będą to: ZUS- 500-1200 zł ( w zależności od wybrania formy opodatkowania, długości prowadzenia działalności gospodarczej), opłata zryczałtowana 500-2000 zł, księgowość 150 zł. Dla dojeżdżających autem będzie to paliwo.

Kto może zostać trenerem

Coachowie powiedzą, że każdy. Prawdopodobnie mógłbym się z tym zgodzić, natomiast dobra trenerka czy trener to osoba empatyczna, który lubi pracę z ludźmi , jest punktualny, kulturalny, oczytany. Czołowi trenerzy są żądni samodoskonalenia się, chcą się uczyć i rozwijać. Dużym atutem jest opanowanie technik sprzedażowych, to bardzo pomaga w domykaniu nawet tych najbardziej skomplikowanych pierwszych spotkań, w końcu hej spróbuj postawić się na miejscu klienta. Bardzo ciężko jest zaufać osobie po 1 przeprowadzonej godzinie. Z mojego punktu widzenia warto popracować nad umiejętnościami miękkimi takimi jak:

 • asertywność,
 • komunikatywność,
 • odporność na stres,
 • kreatywność,
 • umiejętność pracy w zespole,
 • wysoka kultura osobista,
 • samodyscyplina,
 • dobra organizacja pracy

Podsumowanie

Zarobki trenera personalnego zależą od jego przedsiębiorczości czy wyżej wymienionych cech. Wbrew panującej opinii zawód trenera nie należy do łatwych czy prostych czynności. To połączenie pracy fizycznej oraz stałego łączenia kropek niczym psycholog. Jeśli zastanawiasz się, czy zapłacić swoje ciężko zarobione pieniądze trenerowi to wiedz, że będą to dobrze zainwestowane pieniądze.

A Ty? Co myślisz o tego typu zarobkach. To dużo czy mało?